info@balojani.com.mk + 389 47 220 204 +389 75 372 100
Времетраење: 28 Apr 2016 - 02 May 2016
Локација: Италија
Транспорт: Автобус/Брод
Цена: 11.800 денари
Book Now!

1 ден: 23.05.2019                         МК - ИГУМЕНИЦА – БАРИ

Поаѓање на групата во 16.00 часот.Патот води преку Грција. Пристигнување во Игуменица во вечерните часови. Поаѓање со брод од Игуменица за Бари во 00.30(локално време). Ноќно пловење….

 

2 ден:  24.05.2019                              БАРИ – РИМ

Пристигнување во Бари во претпладневните часови. Патувањето го продолжуваме за Рим. Пристигнување во Рим во попладневните часови и разглед на градот со локален водич: Колосеумот, Римскиот форум, плоштадите: Пјаца Венеција, Фонтана Ди Треви, Шпанските скали. После тоа сместување во хотел.                                                     Ноќевање.

 

3 ден:  25.05.2019                                     ВАТИКАН

Појадок. Посета и разгледување на Ватикан со локален водич: Ватиканските музеи, црквата Св. Петар, Сикстинската капела. После тоа продолжуваме со разгледот на Рим: Пантеонот, Адриановата палата, Пјаца Навона… Слободно време за индивидуален разглед и шопинг.                                                                                                                                 Ноќевање

 

4 ден:  26.05.2019                                      РИМ – ФИРЕНЦА

Појадок. После појадокот поаѓаме за Фиренца – лулката на ренесансата, еден од најубавите градови надалеку прочуен. Разглед на градот со локален водич:плоштадот Сињори, статуата на Давид,  мостот Векио, Кристалницата Сан Џовани. Слободно време за индивидуален разглед и шопинг. Во вечерните часови поаѓање за МК. Ноќно возење со попатни паузи…

              

5 ден:  27.05.2019                                      БИТОЛА

Пристигнување во Битола во вечерните сати.                                                   Крај на програмата

 

ЦЕНА: 14.200- ДЕН

 

Цената вклучува:

 • Превоз на дадената релација со туристички автобус
 • Превоз со брод на релација: Игуменица – Бари + бродска такса
 • Сместување во хотел со 3*на база 2 н/п во Рим
 • Разглед на Рим со локален водич
 • Разглед на Фиренца со локален водич
 • Организација и водство на патувањето

 

 

Цената не вклучува:

 • Разглед на Ватиканските музеи и Сикстинската Капела= 30еур. Цената вклучува: трансфер+влезница+слушалки+стручен водич.
 • Здравствено и патничко осигурување – 180 ден
 • Метро билети за Рим и Фиренца = 15 еур
 • Факултативен разглед на Фиренца = 15 еур
 • Влезници за локалитетите што се посетуваат
  • Се она што не е наведено во програмата или е наведено како факултативнo

 

Начин на плаќање: 20% од сумата пред поаѓање а остатокот – готовински или со кредитни картички 10 дена пред поаѓање

 

  Цената е вкалкулирање на база од најмалку 45 лица

      Составен дел од аранжманот се и Општите услови на работење на  

Т.А. БАЛОЈАНИ ТС – БИТОЛА